Az RFID kártyák a műveletek típusa és a beágyazott RFID címke frekvencia erőssége alapján osztályozhatók.
Az RFID-kártyák osztályozása a művelet típusa alapján
Aktív RFID kártyák
Ezek a kártyák elemes címkével rendelkeznek, amely folyamatosan jeleket bocsát ki. A jelek kibocsátásának és sugárzásának képessége nem függ az RFID-olvasó meglététől.
A kártyákat elsősorban nagy értékű eszközök nyomon követésére használják nagy sebességű környezetben, például fizetőállomásokon. Ezenkívül hosszabb olvasási tartományuk van, mint a passzív címkék esetén, és viszonylag drágábbak.
Passzív RFID kártyák
Az aktív címkékkel ellentétben a passzív címkéknek nincs belső áramforrásuk. Az RFID olvasó által kibocsátott és továbbított elektromágneses energiára támaszkodnak. Mint ilyenek, ezek a címkék addig nem működnek, amíg be nem kerülnek egy RFID-olvasó közelébe.
Elsősorban olyan funkciókhoz használják őket, mint a hozzáférés-vezérlés, az ellátási lánc menedzsment és az intelligens címkék. Viszonylag olcsóbbak is, mint az aktív kártyák, ezért széles körben használják különböző iparágakban és szervezetekben.
Félpasszív RFID kártyák
A félpasszív RFID-kártyák integrált áramkörrel, antennával és akkumulátorral rendelkeznek. Noha ezek a funkciók szinte hasonlóak az RFID-kártyákhoz, van egy megkülönböztető tényező – a félpasszív kártyákból hiányzik a fedélzeti adó.
Mint ilyenek, korlátozott olvasási tartományuk van az aktívakhoz képest. Az akkumulátor beépítése azonban lehetővé teszi további funkciók hozzáadását a kártyához, például valós idejű nyomkövetőket, érzékelőket és hangjelzéseket.
Az RFID kártyák osztályozása az RFID chip frekvencia hullámhossza alapján
Az RFID-kártyákat a felépítésükhöz használt RFID-chip típusa alapján is osztályozhatjuk. Az ebbe a kategóriába tartozó RFID-kártyák három fő típusa:
Alacsony frekvenciájú (LF) RFID kártyák
Ezek a kártyákba LF RFID címkék vannak beágyazva (30 kHz és 300 kHz között). Lassabb az olvasási sebességük, és viszonylag rövid az olvasási távolságuk. Ezeknek a kártyáknak a működését azonban nem befolyásolja a fémek és folyadékok jelenléte. Így még nedves és fémes környezetben is használhatja őket.
Nagyfrekvenciás RFID kártyák
Ezek a kártyák 3 MHz és 30 MHz közötti frekvenciatartományban működnek. Jobb a memóriájuk és hosszabb az olvasási tartományuk, mint az alacsony frekvenciájú kártyáknak. Kiválóan alkalmasak pl. könyvtárkezelés és a közlekedésszervezés esetén.
Ultra High Frequency (UHF) RFID kártyák
Ezek a kártyák 300 MHz és 3 GHz tartományban működnek. Ezek olcsóbbak, mint az LF és a nagyfrekvenciás kártyák. Leginkább eszközkövetésre és készletkezelésre használják őket.